Author:
poniedziałek, Czerwiec 25th, 2012
Category: Zdrowy wygląd

HPV to wirus, który jest przenoszony drogą płciową. Jest to wirus bardzo rozpowszechniony na świecie, ma łącznie około sto odmian. Około trzydzieści z tych odmian powoduje rozmaite infekcje narządów rodnych. Większość odmian jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie, przebiega bezobjawowo. Na całym świecie żyje około 630 milionów ludzie zakażonych tym wirusem. Częściej zakażają się kobiety niż mężczyźni, statystyki podają, że prawie połowa aktywnych seksualnie kobiet pada ofiarą tego wirusa.

Wirus niekiedy, w skrajnej postaci, daje o sobie znać i występują wtedy brodawki na narządach rodnych. Wirus HPV ustępuje samoistnie w ciągu około roku do dwóch lat od momentu zakażenia i jest to wynik odpowiedzi immunologicznej organizmu. Niektóre typy wirusa jednakże potrafią przetrwać i to właśnie one doprowadzają w efekcie do powstawania raka szyjki macicy u kobiet oraz do innego typu nowotworów złośliwych. Czasami przez wirus powstają mięśniaki, które nie mają znamiona nowotworu ale trzeba je usunąć chirurgicznie.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.